Letnie premiery: The Newsroom


Jestem właśnie po pilotowym odcinku nowego serialu HBO zatytułowanego "The Newsroom", którego twórcą jest Aaron Sorkin ("Prezydencki poker", "The Social Network"). Produkcja opowiada o pracownikach serwisu informacyjnego fikcyjnej stacji telewizyjnej ACN. Po siedemdziesięciominutowym seansie mogę śmiało stwierdzić, że moje oczekiwania, które były dość wysokie, zostały w stu procentach spełnione.

Serial opiera się przede wszystkim na dialogach i wielu osobom może wydać się przegadany, pompatyczny lub po prostu nudny. Dla mnie to jednak to świetna produkcja, która w ciekawy (nie wiem czy do końca zgodny z prawdą) sposób pokazuje pracę współczesnych mediów oraz ścieranie się różnych światopoglądów, z których każdy jest odpowiednio umotywowany i podparty solidnymi argumentami.

Nie zabrakło również akcentów humorystycznych, które jednak stanowiły jedynie drobny dodatek, mający na celu wywołanie sympatii widza względem postaci. To właśnie wyraziści i charyzmatyczni bohaterowie stanowili największą siłę epizodu oraz potrafili skutecznie mnie zainteresować.

Na pierwszy plan wysuwa się Will McAvoy (w tej roli Jeff Daniels) - redaktor naczelny Nocnych Wiadomości, który medialny sukces zawdzięcza ciężkiej pracy oraz wysokorozwiniętym zdolnościom retorycznym. Jest wymagającym szefem, który potrafi narzucić podwładnym szybkie tempo pracy, lecz na wizji umiejętnie unika jawnych konfrontacji, by zaskarbić sobie sympatię widzów i tym samym utrzymać stałe wysokie wyniki oglądalności.


Twórcy bardzo trafnie dobrali Willowi biznesową partnerkę, którą zostaje MacKenzie MacHale - idealistka, wierząca w to, że można zrobić dobry obiektywny serwis informacyjny, który ludzie i tak będę chętnie oglądali. Kobieta wierzy w inteligencję amerykańskiego społeczeństwa oraz w to, że Stany mogą na powrót stać się najlepszym krajem na świecie za sprawą szlachetnych obywateli. Prawdopodobnie relacja między tą dwójką będzie siłą napędową serialu.

Z pozostałych postaci moją uwagę przykuł również Charie Skinner - sympatyczny dyrektor działu wiadomości w ACN, który jest dla Willa podporą podczas biznesowych konfliktów. W odcinku delikatnie zarysował się również trójkąt miłosny z udziałem Maggie - asystentki Willa (jak dla mnie do tej pory jest to najzabawniejsza postać), Donem - byłym głównym producentem Nocnych Wiadomości (zastąpionym przez MacKenzie) i Jimem, stałym współpracownikiem MacKenzie.

Serial polecam nie tylko fanom produkcji Sorkina i miłośnikom seriali prawniczych ale również wszystkim tym, którzy interesują się polityką oraz poszukują czegoś nieco ambitniejszego. Po pilotowym odcinku "The Newsroom" stwierdzam, że właśnie takiej pozycji brakowało w moim serialowym repertuarze.

Pierwszy sezon ma liczyć 10 epizodów. Do tej pory wyemitowano już 5 z nich. Jakiś czas temu stacja HBO zamówiła drugi sezon serialu. Poniżej wrzucam klika zapowiedzi:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz